درد قفسه سینه


درد قفسه سینه

اغلب افراد هنگامی که به درد قفسه سینه دچار می شوند آن را ناشی از مشکل قلبی می دانند،عده ای هم به این درد اهمیت نداده و آن را بی دلیل و ناشی از گرفتگی عضله خود می دانند،حال کدام یک درست می باشد؟
درد قفسه سینه به اشکال مختلفی خود را نشان میدهد.برخی از این اشکال خطرساز و نگران کننده بوده و برخی دیگر اینطور نیستند. گاهی تشخیص علت درد برای ما امکان پذیر نیست که در این شرایط مراجعه به پزشک لازم است تا از سلامت خود مطمئن شوید. این درد می تواند به صورت سوزش ،حس سنگینی و فشار در ناحیه ی قفسه سینه،و تیر کشیدن خود را نمایان سازد. گاهی درد قفسه سینه هیچ دلیلی به جز اضطراب ،حملات ترس،گرفتگی،خستگی،بلند کردن اجسام سنگین و وارد کردن فشار به آن ناحیه را ندارد و نگران کننده و خطرساز نمی باشد و با استراحت بهبود پیدا می کند اما در چند مورد خطرساز بوده و حتما باید پیگیری و درمان شود.

در هر صورت به منظور اطمینان خاطر از سلامت خود به پزشک مربوطه مراجعه بفرمایید.

اگرچه درد قفسه سینه اغلب به قلب ارتباط دارد، اما بسیاری از افرادی که دچار بیماری قلبی هستند، عنوان می‌کنند که حس ناراحتی نامشخصی را که لزوماً احساس درد نیست، تجربه می‌کنند. بطور کلی، احساس ناراحتی در قفسه سینه که با حمله قلبی یا دیگر مشکلات قلب ارتباط دارد، ممکن است با یک یا چند مورد که در ادامه بیان می‌شود، توصیف شود:

فشار، سنگینی، سوزش یا گرفتگی در قفسه سینه

احساس فشردگی یا درد شدید و سوزناک که تا کمر، گردن، فک، شانه‌ها و یک یا هر دو بازو کشیده می‌شود.

دردی که بیش از چند دقیقه ادامه می‌یابد، با انجام فعالیت تشدید شده، حالت گذرا دارد یا شدت آن متغیر است.

تنگی نفس

عرق سرد

احساس سرگیجه یا ضعف

حالت تهوع یا استفراغ

از میان موارد خطرساز به عنوان اولین مورد می‌توان مشکل قلبی را گفت که به علل مختلفی رخ میدهد که این عوامل به شرح زیر می باشد:

درد قفسه سینه می‌تواند عوامل احتمالی زیادی داشته باشد، که همه آنها به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند.

عوامل مرتبط با قلب

نمونه‌هایی از عوامل درد قفسه سینه که با قلب ارتباط دارد، در زیر بیان شده است:

 • حمله قلبی. حمله قلبی ناشی از انسداد جریان خون است، که اغلب به دلیل لخته شدن خون در عضلات قلب ایجاد می‌شود.
 • آنژین. آنژین واژه ای است که به درد قفسه سینه ناشی از جریان خون ضعیف به قلب گفته می‌شود. این مشکل اغلب در پی تجمع پلاک‌های ضخیم در دیواره داخلی شریان‌هایی که خون را به قلب می‌رسانند، رخ می‌دهد. این پلاک‌ها باعث باریک شدن شریان شده و منابع خونی قلب را بویژه در طول فعالیت بدنی، محدود می‌کند.
 • بریدگی شاهرگ.  این مشکل خطرناک، شاهرگ اصلی که از قلب خارج می‌شود را درگیر می‌کند (آئورت). اگر لایه‌های درونی این رگ خونی جدا شود، خون بین لایه‌ها با فشار وارد شده و می‌تواند منجر به پارگی آئورت شود.
 • پریکاردیت. پریکاردیت، التهاب کیسه اطراف قلب است. این مشکل معمولاً درد شدیدی ایجاد می‌کند که هنگام تنفس یا دراز کشیدن، شدیدتر می‌شود.

 

عوامل گوارشی

درد قفسه سینه می‌تواند به دلیل اختلالات سیستم گوارشی رخ دهد که شامل:

 • احساس سوزش قلب. این حس دردناک و سوزش در پشت استخوان قفسه سینه هنگامی رخ می‌دهد که اسید معده از درون معده به لوله‌‌ای که گلو را به معده (مری) متصل می‌کند، وارد می‌شود.
 • اختلالات بلع. اختلالات مری می‌تواند عمل بلعیدن را سخت و یا حتی دردناک کند.
 • مشکلات کیسه صفرا یا پانکراس. سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا یا پانکراس ممکن است منجر به درد شکمی شود که تا قفسه سینه نیز کشیده می‌شود.

عوامل مرتبط با عضله و استخوان

برخی از انواع درد قفسه سینه با آسیب‌ها و مشکلات دیگری ارتباط دارد که ساختارهای سازنده دیواره قفسه سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و شامل موارد زیر است:

 • کاستوکاندریت. در کاستوکاندریت، غضروف دنده‌ها بخصوص غضروفی که دنده‌ها را به استخوان سینه شما متصل می‌کند، ملتهب و دردناک می‌شود.
 • عضلات دردناک. سندروم درد مزمن، مانند فیبرومیالژی ممکن است باعث درد مداوم مرتبط با عضله در قفسه سینه ایجاد کند.
 • آسیب دیدگی دنده‌ها. کبودی یا شکستگی دنده می‌تواند در قفسه سینه درد ایجاد کند.

عوامل مرتبط با ریه

بسیاری از اختلالات ریه می‌تواند در قفسه سینه درد ایجاد کند. این موارد در ادامه عنوان شده است:

 • آمبولی ریه. این مشکل هنگامی رخ می‌دهد که لخته خون در شریان ریوی  قرار می‌گیرد و جریان خون به بافت ریه را مسدود می‌کند.
 • پلورزی. اگر پوسته‌ای که ریه‌ها را می‌پوشاند ملتهب شود، ممکن است منجر به درد قفسه سینه شود که هنگام تنفس یا سرفه تشدید می‌شود.
 • کلاپس ریه. درد قفسه سینه که با کلاپس ریه ارتباط دارد، عمدتاً بطور ناگهانی شروع می‌شود و چندین ساعت ادامه دارد و بطور کلی با تنگی نفس همراه است. کلاپس ریه هنگامی رخ می‌دهد که هوا به فضای بین ریه و دنده‌ها وارد می‌شود.
 • فشار خون بالا در ریه. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که شریان‌هایی که خون را به ریه منتقل می‌کنند، دچار فشار خون بالا می‌شوند که درد قفسه سینه ‌را در پی دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *