تست ورزش

استرس تست ورزشی، همان نوار قلب است که به طور مداوم در طی ورزش گرفته شده و نشان می‌دهد که قلب در حین ورزش (یعنی زمانی‌که بدن به خون و اکسیژن بیشتری نیاز دارد) چگونه کار می‌کند.

تست ورزش قلب یکی از تست‌ های لازم برای بررسی عملکرد قلب در حالت فعالیت است. متخصص قلب و عروق این تست را برای بررسی احتمال وجود بیماری‌های قلبی در بیمار درخواست می‌دهد. این تست یکی از آزمایش‌های چکاپ بدن برای افراد دارای مشکلات قلبی است. در این تست معمولاً بیمار بر اساس پروتکل بروس (Bruce) یا یک برنامه‌ی ورزشی مشابه، بر روی یک تردمیل معمولی قدم می‌زند، تا زمانی که ضربان قلب به حد انتظار برسد یا علائمی خاص در فرد ظاهر شوند. روند انجام این تست به این صورت است که عملکرد قلب و فشار خون در تست ورزش، در زمان‌های قبل، در حین ورزش و بعد از تست ورزش بررسی می‌شود. این بررسی‌ها به پزشک کمک می‌کند تا بتواند مشکل شما را تشخیص دهد.

تست ورزش قلب (exercise ECG) برای ارزیابی پاسخ قلب به استرس یا ورزش انجام می‌شود. در این آزمایش تغییرات نوار قلب در تست ورزش یا ECG شما در زمان ورزش روی تردمیل یا دوچرخه‌ی ثابت ثبت می‌شود. در نقاط خاصی در طول تست، برای مقایسه‌ی اثرات افزایش استرس روی قلب، تست ردیابی ECG انجام می‌شود.

 

در این آزمایش شیب و سرعت تردمیل به صورت دوره‌ای افزایش می‌یابد تا در طول آزمایش، سطح ورزش دشوارتر شود. اگر در تست از دوچرخه استفاده شود، از شما خواسته می‌شود که سریع‌تر رکاب بزنید. فعالیت شما باید به گونه‌ای باشد که تا رسیدن به ضربان قلب هدف (که بر اساس سن و وضعیت جسمانی توسط متخصص قلب و عروق تعیین می‌شود) یا تا زمانی که بر اثر خستگی، تنگی نفس، درد قفسه‌ی سینه یا سایر علائم، دیگر قادر به ادامه دادن نباشید، ورزش کنید.

در طول تست استرس، متخصص قلب و عروق در فواصل مشخصی ضربان قلب، فشار خون، تنفس و میزان خستگی فرد را بررسی می‌کند.

در اینجا به توصیف مرحله به مرحله‌ی آنچه در طول تست استرس با استفاده از تردمیل رخ می‌دهد اشاره کرده‌ایم:

 1. پس از اتصال دستگاه تست ورزش قلب، پزشک برای نظارت بر عملکرد قلب بررسی‌هایی را انجام می‌دهد.
 2. در مرحله بعد، فرد روی تردمیل می‌ایستد.
 3. با شروع حرکت تردمیل، فرد به‌آرامی راه می‌رود.
 4. سرعت تردمیل به‌تدریج افزایش پیدا می‌کند.
 5. ممکن است شیب تردمیل تغییر کند.
 6. در مراحل آخر، ممکن است نیاز باشد که فرد دستگاهی را در دهان قرار دهد تا بازدم او اندازه‌گیری شود.
 7. سپس تردمیل متوقف می‌شود و فرد درحالی‌که پزشک فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند و سایر بررسی‌ها را انجام می‌دهد، دراز می‌کشد.

در این روش فرد به‌مدت ۱۰-۱۵ دقیقه ورزش می‌کند، اما هر زمانی که احساس کرد اذیت می‌شود می‌تواند از پزشک بخواهد که تست را متوقف کند. اگر فرد هر یک از موارد زیر را تجربه کرد، پزشک ممکن است تست را متوقف کند:

 • سرگیجه
 • فشار خون بالا
 • فشار خون پایین
 • آریتمی قلبی، یا ضربان قلب نامنظم
 • درد در قفسه‌ی سینه
 • تنگی نفس
 • خستگی.

همچنین اگر دستگاه الکتروکاردیوگرام تغییرات غیرمعمولی در فعالیت قلب را تشخیص دهد، ممکن است پزشک آزمایش را متوقف کند. در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی، متخصصان همیشه آماده‌ی کمک هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *